top of page

O bir efsane: Monstera Deliciosa!

Son yılların en ama en popüler bitkilerinin başında gelen Monstera Deliciosa, namı-diğer Deve tabanı’nın ana vatanı Güney Amerika’dır. Doğal ortamı olan yağmur ormanlarında boyu üç metreyi geçer ve dev yapraklara sahip olur. Aslında Canavar anlamına gelen “Monstera” ismini de bu özelliğinden almıştır. Deliciosa, ise sadece doğal ortamında rastlayabileceğimiz tadı ananasa oldukça benzeyen meyvesinden gelmektedir. İç mekanlarda yetiştirilen deve tabanlarında bu leziz meyvelere rastlamak ne yazık ki mümkün değildir.


Deve tabanının bakım koşulların bilinenin aksine oldukça kolaydır. Aydınlık ve nem oranının yüksek olduğu bir ortam, haftada bir kez sulama yaparak deve tabanınızı mutlu etmek mümkün. Pek çok diğer yeşil bitkide de olduğu gibi deve tabanı da direkt güneş ışığından hoşlanmaz. Fazla aydınlık ortamlarda en büyük özelliği olan yapraklarındaki delikler gelişemeyecektir. Eğer deve tabanınızı konumlandırdığınız yerin neminden emin değilseniz, yapraklarına haftada bir su püskürterek nem ihtiyacını kolayca karşılayabilirsiniz.

Deve tabanı ve diğer tüm bitkilerin bakımları hakkında detaylı bilgi almak için dileğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Sevgiler,

Damla Karayalçın

bottom of page